Tento svet nestačí..

Autor: Lucia Tumidajová | 11.7.2011 o 19:30 | (upravené 14.7.2011 o 15:59) Karma článku: 4,31 | Prečítané:  586x

Žijeme vo svete, kedy ľudia inklinujú ku kritike a chvála sa stáva pojmom neznámym. Rada mením zažité, demonštratívne vyprázdňujem knižnicu, ktorá obsahuje okrem kvalitných kníh aj rôzne veci nepotrebné. Všakovaké batôžky z teplúčka domova, darčeky na pamiatku od "priateľov", rád od "skúsenejších", "samolepky" tejto doby, na ktorých je vyobrazený "sen". Sen mnohých, ktorý bohužiaľ ožíva. Je to jeden z mála, ktorý sa stáva skutočnosťou. Napriek tomu, že ešte stále sú tu ľudia ako ja, ktorí tento sen nechcú prežiť. Tým snom je totiž egoizmom a zlobou prehnitý svet, kde chýba láska, i keď tej opičej je tu až-až; porozumenie, rešpekt, striedmosť a teraz si dovolím použiť aj jeden "archaizmus", svet, kde chýba pokora. Svet, ktorý je podriadený času a ten velí: Vpred!

V súvislosti s vyššie spomenutým si dovolím chválou nešetriť. Oceňujem článok, ktorý zišiel z pera p. Dušana Jaura: Tento svet nestačí, uverejnený v NotaBene 7. Tento článok na mňa urobil veľký dojem a najsmutnejšie na ňom je to, že tento svet už naozaj zabudol "len tak ticho stáť." Hodiny v Norimbergu začali až v 16.storočí odbíjať štvrťhodiny. Aj to ukazuje na to, že sa začal čas nepokoja a zhonu. Dennodenne míňame hŕbu zamračených ľudí, ktorí sa presúvajú z bodu A do bodu B a merajú si svoje časové rekordy. Svet sa nesie v duchu rýchlejší vyhráva a odmenou je práca na plný úväzok s pracovnou dobou "od vidím do nevidím". Možno aj to má za následok, že sa ľudom postupne menia "centrá pôžitku" v mozgu a čoraz viac uprednostňujú (poznámka na okraj: s nastavením akéhosi dvojzrkadla) fastfoody pred kvalitným výživným jedlom, ktoré si s láskou pripravíme doma, ak by niekto zabudol, tak to je to miesto, kde sa cítime dobre; reality show, ktoré im dovolia aspoň na chvíľu prerušiť hlučnú aktivitu, teda prestanú rozmýšľať a nechajú sa unášať vlnou individuálnej a sociálnej patológie. Deti nechávajú napospas au-pair realite, ktorá je novinkou dovezenou z Anglicka a na Slovensko mieri rýchlosťou katapultu Turbo Boost, ktorého účinky si mimochodom môžeme skúsiť v Prátri. Spomaliť vedia už len pri primárnej fyziologickej potrebe (aj to z dôvodu, že inak sa to nedá) na mieste, kam aj králi chodia sami a len špliechajúca voda na zadok, po páde exkrementu, ich na čas vráti do vedomej prítomnosti. Nie nadarmo sa hovorí, že voda je osviežujúca, no nie? Negatívnych dôsledkov tejto rýchlej a konzumnej doby je mnoho a dalo by sa zrejme napísať mnoho článkov, či postrehov. Otázkou zostáva, či autor má takú silu v písmenkách, že to padne na úrodnú pôdu a ľudia si, uvedomujúc negatívne dôsledky uponáhľanej a hlučnej doby, ak nič iné, aspoň prehrajú cez svoj štýlový MP4 prehrávač pieseň od skupiny PEHA-Spomaľ, či v lepšom prípade, začnú pískať melódiu, "Spomaľ, máš privysokú rýchlosť".

Zastať a opäť si vychutnať to, keď (poznámka autora: preberám z článku D.Jaura): "Do úžasu ma uvádza prekvapujúca vlhkosť vody, ohnivosť ohňa, oceľovosť ocele a nepostihnuteľná blatovitosť blata..."

Nie vždy sa mi darí, ale som na najlepšej ceste zvýšiť počet dní, či momentov, kedy "jasám uprostred monotónnosti", Žijem pre tento moment, ťažím z prítomnej chvíle. Bolo mi dovolené objaviť čaro všedných maličkostí vôkol mňa a aj to ma robí nesmierne šťastnou.

Toľko moja reakcia inšpirovaná autorom článku v NotaBene. Želám Vám všetko dobré a lúčim sa so slovami so štipkou irόnie: "Snáď som Vás mojou úvahou príliš nezdržala" :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?