Tento svet nestačí..

Autor: Lucia Tumidajová | 11.7.2011 o 19:30 | (upravené 14.7.2011 o 15:59) Karma článku: 4,31 | Prečítané:  602x

Žijeme vo svete, kedy ľudia inklinujú ku kritike a chvála sa stáva pojmom neznámym. Rada mením zažité, demonštratívne vyprázdňujem knižnicu, ktorá obsahuje okrem kvalitných kníh aj rôzne veci nepotrebné. Všakovaké batôžky z teplúčka domova, darčeky na pamiatku od "priateľov", rád od "skúsenejších", "samolepky" tejto doby, na ktorých je vyobrazený "sen". Sen mnohých, ktorý bohužiaľ ožíva. Je to jeden z mála, ktorý sa stáva skutočnosťou. Napriek tomu, že ešte stále sú tu ľudia ako ja, ktorí tento sen nechcú prežiť. Tým snom je totiž egoizmom a zlobou prehnitý svet, kde chýba láska, i keď tej opičej je tu až-až; porozumenie, rešpekt, striedmosť a teraz si dovolím použiť aj jeden "archaizmus", svet, kde chýba pokora. Svet, ktorý je podriadený času a ten velí: Vpred!

V súvislosti s vyššie spomenutým si dovolím chválou nešetriť. Oceňujem článok, ktorý zišiel z pera p. Dušana Jaura: Tento svet nestačí, uverejnený v NotaBene 7. Tento článok na mňa urobil veľký dojem a najsmutnejšie na ňom je to, že tento svet už naozaj zabudol "len tak ticho stáť." Hodiny v Norimbergu začali až v 16.storočí odbíjať štvrťhodiny. Aj to ukazuje na to, že sa začal čas nepokoja a zhonu. Dennodenne míňame hŕbu zamračených ľudí, ktorí sa presúvajú z bodu A do bodu B a merajú si svoje časové rekordy. Svet sa nesie v duchu rýchlejší vyhráva a odmenou je práca na plný úväzok s pracovnou dobou "od vidím do nevidím". Možno aj to má za následok, že sa ľudom postupne menia "centrá pôžitku" v mozgu a čoraz viac uprednostňujú (poznámka na okraj: s nastavením akéhosi dvojzrkadla) fastfoody pred kvalitným výživným jedlom, ktoré si s láskou pripravíme doma, ak by niekto zabudol, tak to je to miesto, kde sa cítime dobre; reality show, ktoré im dovolia aspoň na chvíľu prerušiť hlučnú aktivitu, teda prestanú rozmýšľať a nechajú sa unášať vlnou individuálnej a sociálnej patológie. Deti nechávajú napospas au-pair realite, ktorá je novinkou dovezenou z Anglicka a na Slovensko mieri rýchlosťou katapultu Turbo Boost, ktorého účinky si mimochodom môžeme skúsiť v Prátri. Spomaliť vedia už len pri primárnej fyziologickej potrebe (aj to z dôvodu, že inak sa to nedá) na mieste, kam aj králi chodia sami a len špliechajúca voda na zadok, po páde exkrementu, ich na čas vráti do vedomej prítomnosti. Nie nadarmo sa hovorí, že voda je osviežujúca, no nie? Negatívnych dôsledkov tejto rýchlej a konzumnej doby je mnoho a dalo by sa zrejme napísať mnoho článkov, či postrehov. Otázkou zostáva, či autor má takú silu v písmenkách, že to padne na úrodnú pôdu a ľudia si, uvedomujúc negatívne dôsledky uponáhľanej a hlučnej doby, ak nič iné, aspoň prehrajú cez svoj štýlový MP4 prehrávač pieseň od skupiny PEHA-Spomaľ, či v lepšom prípade, začnú pískať melódiu, "Spomaľ, máš privysokú rýchlosť".

Zastať a opäť si vychutnať to, keď (poznámka autora: preberám z článku D.Jaura): "Do úžasu ma uvádza prekvapujúca vlhkosť vody, ohnivosť ohňa, oceľovosť ocele a nepostihnuteľná blatovitosť blata..."

Nie vždy sa mi darí, ale som na najlepšej ceste zvýšiť počet dní, či momentov, kedy "jasám uprostred monotónnosti", Žijem pre tento moment, ťažím z prítomnej chvíle. Bolo mi dovolené objaviť čaro všedných maličkostí vôkol mňa a aj to ma robí nesmierne šťastnou.

Toľko moja reakcia inšpirovaná autorom článku v NotaBene. Želám Vám všetko dobré a lúčim sa so slovami so štipkou irόnie: "Snáď som Vás mojou úvahou príliš nezdržala" :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?